Doména luhyna.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Luhyňa.
Oficiálne stránky využívajú doménu luhyna.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Cirkevný život v obci
13.09.2024
So vznikom obce súvisí aj príchod kresťanstva do obce. Keďže pôvodní obyvatelia obce boli Slovania, preto sa pokračovalo v tradícií kresťanstva, ktoré na naše územie priniesli Konštantín a Metod. Po príchode Maďarov prevzali Maďari vieru od tunajšieho ľudu. V období reformácie prešla obec zmenou a väčšina jej obyvateľstva sa stala reformovanou.
Bolo to dôsledkom toho, že v obci žili zemania maďarského pôvodu a tí presadzovali novú vieru. Nová viera bola výhodná v tom, že zemania a obyvateľstvo nemuselo odovzdávať časť svojej úrody a peniaze cirkvi. Niekedy v tomto období tu bol postavený aj prvý kostol, ktorý bol drevený a slúžil reformovaným veriacim, keďže väčšina obyvateľstva bola reformovaného vierovyznania. Počas rekatolizácie v roku 1785 katolícky predstaviteľ zo Sátoraljaujhelya zobral kľúče od tunajšieho kostola na príkaz vrchnosti. Tým chcel znemožniť život reformovaných veriacich. Po prijatí Tolerančného patentu, kedy sa zrovnoprávnilo náboženstvo sa v obci mohlo slobodne vyznávať náboženstvo, hoci sa musela dodržiavať zásada: ,,Koho pôda, toho náboženstvo “. Drevený kostol bol okolo roku 1800 nahradený kamenným kostolom, ktorý stojí v obci do dnešných dní.
Katolícki veriaci nemali v obci faru. V obci sa nachádzala kaplnka, ktorú dala postaviť rodina Pintérovcov, ktorá mala pod kostolom rodinnú kryptu. Kostol musel byť okolo roku 1936 zbúraný, pretože bol v dezolátnom stave a hrozilo nebezpečenstvo úrazu. Nový kostol sa začal stavať v roku 1947. Kostol bol stavaný svojpomocne a stavali ho spolu gréckokatolícki aj rímskokatolícki veriaci. Po dostavbe v ňom omše boli každú nedeľu dvakrát. Istý čas veriaci navštevovali kostol v Čerhove, kde sa nachádza aj fara. Gréckokatolícki veriaci mali možnosť navštevovať kostol vo Veľatoch. Tam sa nachádzala aj fara. Počas totalitného systému aj tu cirkevný život upadal.
V obci pôsobili títo kňazi reformovanej cirkvi: Bartolomej Csorgó, Bartolomej Pándy, Ján Ásvanyi, Zoltán Lejko, Silvia Gyorki. Z rímskokatolíckych kňazov do obce dochádzali J. Repovský, A.Pavlík, J.Szocs, J.Nagy, J.Zgabur, P.Greško, Š.Tkáč, L.Pásztor, J. Demeter, J. Hermanovský, I. Boľanovský, P. Vojtek, S. Sivák, V.Pristaš